Érkezés a családba


Amikor hazajövünk az állatkereskedésből, és a kibontott papírdobozból egy parányi, remegő szőrcsomó csúszik elénk szétterpesztett lábakkal és a félelemtől tágra meredt szemekkel, alig fogjuk elhinni, hogy ez az állat egyszer majd hangos füttyel fog ketrecéből köszönteni, ha lépéseinket hallja.
A malacka nem érzi jól magát 1 olyan ketrecben, ami teljesen sivár, a malackából és faforgácsból áll. A malac a hörcsöggel ellentétben ISZIK a tévhiedelmekkel szemben. A malackák számára már vannak kis itatók. A malackának lehetőleg ilyenben adjunk vizet, mert a tálat könnyen felborítja. A malacnak lehetőleg kerámia etetőtálat helyezzünk el a ketrecben, mert azt nemigen tudja felborítani. Lehetőleg rakjunk valami búvóhelyet is a ketrecbe, hiszen a malacok is szeretnek bujkálni a világ elől.
A tengerimalac valamilyen szinten tiszta állat. Minden malac kiválaszt magának a ketrecben egy sarkot és ezt használja illemhelyként, ide végzi el a dolgát.
Szóval, ha ezeket elolvastad akkor könnyedén olyan helyet teremthetsz a malid számára ahol jól érzi magát. Persze igazán csak az öledben, simogatás közben érezheti jól magát.


A tengerimalac vásárlását, mint általában minden állat vételét először alaposan át kell gondolnunk. Semmi esetre se hagyjuk magunkat elcsábítani valamelyik állatkersekedésben vagy állatkerti kifutóban látott helyes állat látványától, hogy ezen felbuzdulva könnyelműen megvegyük azt. A vásárlás előtt tisztáznunk kell néhány kérdést, amelyek rávezetnek, hogy valóban szeretnénk-e tengerimalacot tartani, vagy mégsem. Ezek a kérdések a következők:
  • Van-e elég hely a lakásunkban ahhoz, hogy egy nem éppen kicsiny tengerimalacnak való ketrecet valamilyen napos, világos helyre elhelyezzünk?
  • El tudjuk-e majd viselni, hogy a ketrec körül  bizony szinte állandóan forgács vagy fűrészpor heverjen a padlón?
  • Van-e elég időnk arra, hogy az állatot naponta megetessük, és hetente egyszer vagy kétszer kitisztítsuk a ketrecét?
  • Lesz-e vajon naponta kb. egy óránk arra, hogy játszunk  a tengerimalaccal, megfésüljük és simogassuk?
  • Van-e elég hely ahhoz, hogy az állat a ketrecen kivül időnként szabadon mozoghasson a szobában vagy a kertben?
  • Mi lesz az állattal, ha szabadság idején elutazunk?
Csak ha az összes kérdésre kielégítő választ adtunk akkor dönthetünk afelől, hogy akarunk-e tengerimalacot tartani vagy sem. Ha igen, akkor először arról kell gondoskodnunk, hogy megfelelő helyet készítsünk számára. Egy ideiglenes otthon keménypapírból vagy hasonlókból összetákolva alkalmatlan a kis állat számára, ezért nem jó, ha kedvencünket ilyen helyen gyötörjük.
Ha tenyészetből szeretnél vásárolni tengerimalacot, akkor nézz körül a regisztrált magyar tenyésztői listán:


Sima szörű, rozettás vagy angóra tengerimalacot vegyünk?
A következő kérdés, amiben döntenünk kell, hogy milyen tengerimalacot szeretnénk, mert a tengerimalac nem egyszerűen tengerimalac. Általában 3 fajtát, vagy rasszt különböztetünk meg. Az angol tengerimalac a maga rövid, fényes szőrével (ez az, amit általában tengerimalacnak neveznek) a legolcsóbb és a leggyakoribb. Előnye, hogy nagyon ellenálló és könnyen tartható. A rozettás tengerimalacok tartása éppenolyan könnyű, de megjelenésük sokkal érdekesebb. A hosszú szőrű, vagy angóra tengerimalacok a legmutatósabbak, gondozásuk és ápolásuk azonban sok időt vesz igénybe, met hosszú, selymes bundájukat naponta meg kell kefélni, illetve fésülni és rendszeresen nyírni is kell. A kisebb gyermekek számára ezért ezek kevésbé alkalmas játszótársak.
Árban nem találunk nagy különbséget az egyes rasszok közt. Nálunk a rozettás tengerimalacok igen ritkák, beszerzésük csak alkalmanként lehetséges. Az angol és angóra tengerimalacok 500-1500 Ft körül vannak. A hazai állatkereskedéseket és tenyészeteket dicséri, hogy valóban széles a kínálatuk, amiből mindenki kiválaszthatja a neki legjobban tetsző egyedet.
Ha tehát elhatározzuk magunkat, hogy tengerimalacot veszünk, nézzünk szét az állatkereskedésekben. Hacsak nem akarunk rögtön aranyérmes tenyészkant beszerezni, elég szemre kiválasztani a nekünk legjobban tetsző állatot. 
Akinek van ismeretsége közvetlenül a tenyésztőtől is beszerezheti az állatot. Ez egyrészt olcsóbb, másrészt sok hasznos tanácsot is kaphatunk tőle a tartásra vonatkozóan.

~~~
Nem elhanyagolható az egészség
Ha már odáig jutottunk, hogy az állatkereskedésben vagy az állattenyésztőnél a tengerimalacok ketrece előtt állunk nézzük meg jól a kiválasztott állatot. Ahhoz, hogy megbecsülhessük, mi az, ami normális, és mi az, ami rendellenes, némely adatot nem árt, ha tudunk:

  • A kifejlett, felnőtt tengerimalac 30 cm hosszú lehet, súlya pedig 800 és 1000 g között változhat.
  • Testhőmérséklete valamivel meghaladja az emberét, nem szabad tehát megijednünk, ha nagyon melegnek érezzük a kezünkben tartott állatot. 39,5°C-ig normális a testhőmérséklete.
  • A fiatal állatokon csak a talpak, a fülek és a fül mögötti kis rész szőrtelen, az öregebb egyedeknél viszont felléphetnek szőrhiányos állapottok, tehát figyeljünk, hogy ne hazudjanak nekünk a malacka korát illetően.
  • Elülső lábaikon 4, hátulsókon 3 karom van.
  • A hímnek és a nősténynek egyformán 2 csecsbimbója van.
  • Háromhetesnél fiatalabb állatot, és 2 hónaposnál idősebb nőstényt semmikép sem vigyünk haza, mert megeshet, hogy egy egész malaccsaládot vállalunk magunkra.
Ha eztán megtetszett egy állat, nyilván kiváncsiak vagyunk a nemére is. Ennek meghatározását engedjük át az állatkereskedés egy dolgozójának vagy a tenyésztőnek, ha nincs még benne elég tapasztalatunk, de akár a Nemi szervek menüpont is segíthet ebben.
Ha ezeket betartod biztosan szép és egészséges malacot vásárolsz.  

http://malacklub.gportal.hu